Etiket arşivi Gıda takviyeleri

ileDytOmerYurdalan

CORONA VİRÜSÜNE KARŞI GÜÇLÜ DURMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

3 MAKALEYİ SİZLER İÇİN ARAŞTIRDIM

1.NCİ MAKALEMİZ

Sapienza Üniversitesi, Çeviri ve Hassas Tıp Anabilim Dalı, Roma, İtalya,

Sapienza Üniversitesi, “Vittorio Erspamer”, Fizyoloji ve Farmakoloji Anabilim Dalı, Roma, İtalya birlikteliği ile araştırılmış

TARAFINDAN YAPILMIŞTIR

SARS-CoV-2 (COVID-19) döneminde beslenme desteği

Beslenme sağlığın kilit belirleyicisidir  . Daha da önemlisi, beslenme akut ve kronik hastalıklar için tedavi rejiminin bir parçasıdır ve özellikle etiyolojik bir tedavinin henüz keşfedilmemiş ve valide edilmemiş hastalıklara uygulanır. Batı Afrika’daki 2014-2016 Ebola virüsü salgını, anında destekleyici bakımın vaka ölüm oranlarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir [  ,  ]. Bu, dünyayı yıkmakta olan mevcut SARS-CoV-2 (veya COVID-19) salgını için de geçerli olabilir.

İlginç bir şekilde, yüksek vücut kitle indeksi skoru COVID-19 olan komorbid(Komorbid demek = Eşlik Eden Hastalıktır) hastalarda kötü prognozla(Prognoz=Bir hastalığın seyri hakkında tahmini ve iyileşme şansı olup olmadığı anlamında kullanılan tıbbi bir terimdir. ) ilişkili gibi görünmektedir ve bu da sarkopenik obezitenin sonucu etkilemede olası bir rolüne işaret etmektedir  . Ayrıca, yetersiz beslenmenin bir göstergesi olan lenfopeni(akyuvar düşüklüğü demektir), COVID-19 hastalarında negatif bir prognostik faktördür  . Albümin dolaşım seviyeleri, inflamatuar yanıtı olan hastalarda beslenme belirteci olarak düşünülmemelidir.Ayrıca, yetersiz beslenmenin bir göstergesi olan lenfopeni, COVID-19 hastalarında negatif bir prognostik faktördür .Makaledeki alıntılardan sonra sonuca gelelim …

Uzunca bir makalede benim gözümden sonuç 1.) vücut kitle indeksi 18.99-24.99 arasında olmasına özen gösterin,Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanı ? kilo bölü boyunuzun karesidir.

2-)Sadece kilolu bireyler değil yetersiz beslenen zayıf bireylerde kötü prognozla karşı karşıyadır.Diyetisyenden yardım alınarak enerji hesaplamasına göre beslenilmelidir.

2.Cİ  MAKALEMİZ

Güneş Işığı, Beslenme ve Sağlık Araştırma Merkezi, PO Box 641603, San Francisco, CA 94164-1603, ABD.22289

Yayla Döngüsü, Port Townsend, WA 98368, ABD.

Sağlık, Encinitas, CA 92024, ABD.4

Debrecen Üniversitesi Tıp Fakültesi, Laboratuar Tıbbı Anabilim Dalı, Nagyerdei Blvd 98, H-4032  Debrecen, Macaristan.

TARAFINDAN YAPILMIŞTIR

D Vitamini Takviyesinin Grip ve COVID-19 Enfeksiyon ve Ölüm Riskini Azaltabildiğine dair Kanıt.

Dünya COVID-19 salgınının pençesinde. Karantinalara ek olarak enfeksiyon ve ölüm riskini azaltabilecek halk sağlığı önlemlerine de ihtiyaç vardır. Bu makalede, solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltmada D vitamininin rolleri, grip ve COVID-19 epidemiyolojisi hakkında bilgi ve D vitamini desteğinin riski azaltmak için nasıl yararlı bir önlem olabileceği gözden geçirilmektedir.

Enfeksiyon riskini azaltmak için, grip ve / veya COVID-19 riski taşıyan kişilerin 10.000 IU / d vitamin D almayı düşünmeleri önerilir. 25-hidroksivitamin D (25 (OH) D) konsantrasyonlarının en düşük olduğu bir zaman; yaz sonuna yakın Güney Yarımküre’deki vaka sayısının düşük olması; D vitamini eksikliğinin akut solunum sıkıntısı sendromuna katkıda bulunduğu bulunmuştur; ve her ikisi de daha düşük 25 (OH) D konsantrasyonu ile ilişkili olan vaka ve ölüm oranları yaş ve kronik hastalık eştanısı ile artmaktadır. Enfeksiyon riskini azaltmak için, grip ve / veya COVID-19 riski taşıyan kişilerin 10.000 IU / d vitamin D almayı düşünmeleri önerilir.

Benim gözümden sonuç İlkbahar, yaz ve sonbaharda saat 10:00-15:00 arasındaki hafif kızarıklık yapacak kadar güneşlenmek, yaklaşık 10.000-15.000 IU D vitamini alınmasına eş değerdir bunun haricinde d vitamini takviyelerini alıp 5000-10000 ıu arası belirli aralıklarla kullanılmalıdır

3.CÜ MAKALEMİZ

Bir Sport, Şangay 200438, Çin Şanghay Üniversitesi
b Şanghay Belediye Eğitim Komisyonu, Şanghay 200003, Çin
c Spor Bilimleri ve Klinik Biyomekanik Bölümü, Güney Danimarka Üniversitesi, Odense 5230, Danimarka
d Willamette Üniversitesi, Egzersiz ve Sağlık Bilimleri Bölümü, Salem, OR 97301, ABD
e Beslenme ve Sağlığı Geliştirme Okulu, Arizona Eyalet Üniversitesi, Phoenix, AZ 85004, ABD
f Oregon Araştırma Enstitüsü, Eugene, OR 97403, ABD
TARAFINDAN YAPILMIŞTIR
MAKALE İSMİ

Koronavirüs hastalığı (COVID-19): Önlem alırken düzenli fiziksel aktiviteyi sürdürme ihtiyacı

Tartışmalı olarak, güvenli bir önlem olsa da, evde kalmak, virüsün insandan insana bulaşmasını önlemek için yapılan bu tür çabalar fiziksel aktivitenin azalmasına neden olabilir. Uzun süre evde kalmanın, tarama aktiviteleri için aşırı miktarda zaman harcamak, uzanmak veya uzanmak gibi hareketsiz davranışlara yol açabilir (oyun oynamak, televizyon izlemek, mobil cihazlar kullanarak); düzenli fiziksel aktivitenin azaltılması (dolayısıyla daha düşük enerji harcaması); veya sonuç olarak, Bu nedenle, mevcut güvencesiz ortamda sağlıklı kalmak ve bağışıklık sistemi işlevini sürdürmek için evde fiziksel aktivitenin devam etmesinin güçlü bir sağlık mantığı vardır.

Evde, çeşitli güvenli, basit ve kolayca uygulanabilir egzersizler kullanarak egzersiz yapmak, havadaki koronavirüsü önlemek ve fitness seviyelerini korumak için çok uygundur. Bu tür egzersiz türleri, bunlarla sınırlı olmamak üzere, güçlendirme egzersizleri, denge ve kontrol faaliyetleri, germe egzersizleri veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir. Ev egzersizlerine örnek olarak evde ve mağazaya gerektiği gibi yürümek, yiyecekleri kaldırmak ve taşımak, bacak bacaklarını değiştirmek, merdiven tırmanmak, oturmak için oturmak ve oturmak ve oturmak, oturmak, sandalye ağızları, ve mekik ve şınav. Buna ek olarak, geleneksel Tai Ji Quan, Çigong egzersizleri,  ve yoga hiçbir ekipman, az yer gerektirmedikleri ve her zaman uygulanabildikleri için dikkate alınmalıdır. İnternet, mobil teknolojiler ve televizyon  aracılığıyla fiziksel aktiviteyi teşvik etmeye ve sunmaya odaklanan eSağlık ve egzersiz videolarının kullanımı, bu kritik dönemde fiziksel işlevi ve zihinsel sağlığı korumak için diğer geçerli yollar.

Koronavirüs krizinin varlığında insanların hareketlerini kısıtlayan resmi tedbirler, fiziksel aktivitenin sınırlı olması gerektiği veya tüm egzersiz biçimlerinin tamamen ortadan kaldırılması gerektiği anlamına gelmez. Egzersizin sağlıklı bireyler  ve çeşitli hastalıkları olan hastalar için açık sağlık yararları olduğu gösterilmiştir .  Bu bağlamda, Dr. Steven Blair’in Dr. Ken Powell’ın sözünü şiddetle tekrarlıyoruz: “Bazı faaliyetler hiç yoktan iyidir, daha fazlası daha azdan iyidir” (s. 525).  amacı, her gün ve / veya şiddetli fiziksel aktivite, en az 20 dakika, her gün orta fiziksel aktivite, en az 30 dakika üstlenmek olmalıdır. İdeal olarak, güçlendirme tipi aktivitelerin düzenli olarak uygulanmasına ek olarak, fiziksel aktivitelerin her iki yoğunluğunun bir kombinasyonu tercih edilir.  Çocuklar, yaşlılar ve daha önce hastalık belirtileri yaşamış veya kronik kardiyovasküler veya akciğer hastalığına duyarlı olanlar, egzersiz yapmanın ne zaman güvenli olduğu konusunda sağlık uzmanlarından tavsiye almalıdır.

ÇOK AÇIK BİR MAKALEYDİ YOGA VE BENZERİ FİZİKSEL AKTİVİTELERİ ÖNEREN BİR MAKALE SAYILARIN ÜZERİNE TIKLADIĞINIZDA SİZİ YOGA VEYA EGZERSİZLERİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ ANLATAN YERE BAĞLANIYOR .

UMARIM BİLGİLENDİRİCİ BİR YAZI OLMUŞTUR.

DİYETİSYEN ÖMER YURDALAN

 

 

ileDytOmerYurdalan

Nokta Atışı Gıda Takviyeleri ile Paranız Boşa Gitmesin !

İlk kural ‘ HEDEFİNİZ NE ? ‘ Hacim mi(Bulk) ? – Metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımını desteklemek mi ? Enerji artışı sağlamak ? Kas ve Eklem ağrılarını azaltmak mı ? Kas yıkımını-kaybını minumum seviyeye indirmek isteyenler ?

İkinci Kural : Orjinal bandrollü ürün almak ve güvenilir sitelerden almak

Hedefi HACİM(Bulk) olanlar

67 kilodan 85 kiloya çıkan bir diyetisyen olarak karbonhidrat takviyeleri hacim almada çok önemlidir.Bütçesi yüksek olanlar için weider mega mass 2000 veya 4000 serilerini şiddetle tavsiye ederim orta bütçede olanlar için optimum serıos mass düşük bütçeliler için hardline progainer Sadece karbonhidrat takviyeleri değil beslenme programınınızda aldığınız protein miktarı kas geliştirmede veya olan kas kütlenizi korumanız için en az kilogram başına 1.2-1.5 göre protein almanız gereklidir.Yanında whey protein takviyesi protein miktarını tamamlayamıyorsanız almanızı önerrim ve kreatin,balık yağı en önemli takviyelerdendir .Doğru kombin Karbonhirat takviyesi-kreatin-balıkyağı-whey protein

Metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımını desteklemek isteyenler

L carnitin birinci sırada gelir !

L-Karnitin trigiliserid gibi uzun zincirli yağ asitlerini oksijen ile birlikte mitokondriye dönüştürerek enerji elde etmemizi sağlar.Bu nedenle hedefiniz kas yapmak veya kilo vermek ise L-Karnitin bu konuda size yardımcı olabilir.L-Karnitin trigiliserid gibi uzun zincirli yağ asitlerini oksijen ile birlikte mitokondriye dönüştürerek enerji elde etmemizi sağlar.Bu nedenle hedefiniz kas yapmak veya kilo vermek ise L-Karnitin bu konuda size yardımcı olabilir.

Önerim zeroshotun sambucuslusu veya portakallı serisi c vitamini içeren karamürver bitkisi hem yağ yakımını destekler hemde bağışıklığınızı güçlendirir tabiki fiyat performanslarına dikkat edin.

Kullanım önerim ticari amaçlı tüplerde fazla mg koyuyorlar 1500 mg yeterlidir spordan önce içiniz.

CLA ikinci sırada

CLA (Konjuge Linoleik Asit), aspir çiçeği bitkisinden elde edilen bir omega 6 yağ asidi çeşididir.Vücutta yağ depolanmasını önler, var olan yağların daha hızlı yakılmasına yardım eder. Bu yazımızda takviyeleri işlediğimiz için aspir yağı gibi doğada bulunan ürünleri diğer yazımda sizlere anlatacağım uğraşmak istemeyenler için aspir yağının faydalarından direk cla alarak yararlanabilirsiniz.

Önerim Nature’s Supreme Tonalin CLA 1250 Mg 120 kapsül kullanımı öğünden önce veya sonra farketme istediğiniz zaman günde 2 kapsül kullanmanız yeterlidir.

Enerji artışı sağlamak için

Preworkout takviyeler

Cellucor C4 Extreme Pre-Workout 1500 mg beta alanin 1000 mg kreatin nitrat 1000 mg Arjinin nitrat ve 741 mg’lık cafein bu ürün gerçekten bir bomba enerji artışı sağlamak isteyenlere öneriyorum

Cafetin(Kahve)-beta alanin-arjinin-kreatin enerji artışında rol alırlar ayrı ayrıda alabilirsiniz kullanımında doz aşımı yapmayın herşeyin fazlası zarardır

Kreatin

Ohio state university’de yapılan araştırmaya göre %30 enerji artışı sağlamaktadır.Önemli takviyelerden biridir.Vücutta üretilen kreatin fazlası böbreklere zararlıdır.Bol su tüketen ve sporunu iyi yapan bireylere öneriyorum ve 1 ayda 15 gün en az ara vererek kullanmakta fayda var.

 

Kas ve Eklem ağrıları için

Kondroitin takviyesi

Yumuşak kas dokularının tamirinde önemli rol oynamaktadır şiddetle tavsiye ederim sporcumlarıma

makale linki http://www.glucosamin-online.com/articles/article006.pdf

ZMA takviyesi

Çinko, magnezyum aspartat ve B6 vitamininden oluşan mineral bir gıda takviyesidir. Yüksek oranda lifli gıda tüketimi, alkol, aşırı sportif faaliyetler çinko eksikliğine yol açar. Çinko eksikliği insan vücudunda bazı olumsuz durumlar ortaya çıkarır. Örneğin çinko vücutta gerekli olan miktarın altındaysa şeker ve prostat sorunları ortaya çıkabilir.

Magnezyum kemikleri kuvvetlendirir, kemik yapısı için çok etkin rolü vardır, cerrahi müdahaleler sonrası iyileşme sürecinde etkindir, sporcuların enerji kaynağıdır, sinir dokusu ve kasların çalışmasını sağlar, kan şekerini düzenler, hücrelerde enerji üretimini sağlar, DNA sentezi için gereklidir, beyin hücrelerinde kalsiyum oluşumunu önler, kalsiyumla birlikte elektrolit görevi görür, kalsiyum emilimini sağlar, hücrelerin hayatta kalmasına yardımcı olur, proteinleri ve karbonhidratları sentezler…

B6 protein sentezini arttırdığı için özellikle sporcuların kullanmasını önerrrim

Mineraller önemlidir ülkemizde bir çok insanda mineral eksikleri görülmekte dönem dönem kullanmanızı önerrim

Kas yıkımını-kaybını minumum seviyeye indirmek isteyenler ?

Aldığınız protein miktarı önemli ama yediğimiz besinlerin emilim sindirim durumlarından dolayı antremandan sonra gıda takviyeleri büyük önem arz etmekte proteinlerin yapıtaşı olan elzem amionasitleri dışarıdan alırız isölösin lösin valin 3 önemli aminoasit Bcaa dediğimiz dallı zincirli aminoasit diye tabir ettiğimiz takviye bu üç önemli aminoasit bulunmakta

Olimp bcaa şiddetle tavsiye ederim spordan önce 5 gr sonra 5 gram kullanabilirsiniz veya spor esnasında 10 gram olarak da kullanılabilir

Whey protein hızlı emilen bir protein çeşidi peynir altısuyu transyağ barındırmaz diyet planınızda günlük 30 grama yakın protein ihtiyacınızı karşılarsınız antremandan sonra hızlı emildiği için kas kaybını azaltır optimum gold yıllardır başı çekenlerden fakat orjinal ürün olmasına dikkat edin !

Gıda takviyeleri amaç değil araçtır iyi bir beslenme programı ile gelişmenize yardımcı olurlar

Diyetisyen Ömer Yurdalan